Poznavanje osnovnega delovanja glasu nam je pri učenju petja v veliko pomoč. S tem znanjem pravilnejše izvajamo vaje in si ustvarimo optimalnejši pevski trening. Zato je glasovni napredek hitrejši.
Prvi del posamezne vaje je namenjen spoznavanju delovanja glasu ter raziskovanju vaj za upevanje, drugi del pa je namenjen ritmičnim vajam, odkrivanju različnih barv in dinamike glasu, večglasnemu petju, iskanju svojega izraza in petju pesmi.
Prednost dela v skupini je možnost poslušanja sopevcev, saj imamo med petjem vsi zelo podobne težave. Ko slišimo, kako mentor z različnimi vajami pomaga sopevcu, to lahko prenesemo nase in na svoje petje.
PRVI DEL TEČAJA
1. VAJA: Pevski inštrument in nastanek glasu
Spoznali bomo, kako naše telo deluje kot inštrument, kako nastane naš glas ter glavne prekomerne telesne napetosti, ki nas lahko ovirajo, da bi glas zvenel polno in sporoščeno.
2. VAJA: Delovanje glasilk — višina in kvaliteta glasu
Delovanje naših glasilk določi višino tona, ki ga pojemo, in kvaliteto glasu (zračen glas, prekomerno napet ali čist glas ). Ugotovili bomo, kako to lahko nadzorujemo.
3. VAJA: Dihanje je motor pevskega inštrumenta
Petje je sestavljeno iz vdiha in izdiha, med katerima poteka petje fraze. Temu zopet sledi vdih. Spoznali bomo, kakšno je optimalno dihanje, ki deluje kot dober motor za naš glas.
4. VAJA: Uravnotežen glas
Spoznali bomo, kaj vse vpliva na to, da se nam glas na visokih tonih zlomi ali zakaj se naprezamo in kakšne vaje uporabljamo za trening čistega in skozi celotni razpon.
5. VAJA: Kako ustvariti močan glas
Ugotovili bomo, kje nastaneta moč in barva našega glasu. Kako ustvarimo močnejši in polnejši glas. Kako se lahko igramo z močjo in barvo našega glasu.
6. VAJA: Oblikovanje ustne votline za super zvok
Petje polnih visokih tonov zahteva dober nadzor nad izgovarjavo. Z optimalno izgovarjavo lahko ustvarjamo močan in poln glas brez naprezanja ali napora.
7. VAJA: Nosna resonanca, “twang” in “belting”
Twang in belting sta izraza, ki se pogosto uporabljata pri petju moderne glasbe. Oba nam pomagata imeti močan glas. Naučili se bomo, kje nastaneta in kako ju ustvarjamo zdravo.
8. VAJA: Ravnotežje tehnike in umetnosti
Petje je umetnost, zato je pomembno, da poleg tehnike petja namenimo čas ustvarjalnosti in raziskovanju svojega stila. Pogledali si bomo vaje za krepitev ustvarjalnosti med petjem.
9. VAJA: Različni pevski okraski
Raziskovanje različnih barv glasu, različnih okraskov, različnih ritmov in glasovne dinamike. Tako spoznaš, kateri okraski najbolj ustrezajo tvojemu glasu.
10. VAJA: Ponovimo in naredimo pevski plan
Kako si ustvariti pevski načrt, da dosežemo svoje cilje glede petja? Zadnja vaja je namenjena tudi nastopanju. Vsak pevec odpoje pesem, ki jo je treniral na tečaju.
DRUGI DEL TEČAJA
Izražanje in odkrivanje glasu
Petje pesmi
Ritmične vaje
Odkrivanje različnih barv glasu
Odkrivanje različne glasovne dinamike
Večglasno petje
Medsebojno glasovno barvanje
Vaje za intonacijo
Vaje za interpretacijo
Vaje za improvizacijo
TEČAJ VODITA:
Nataša Nahtigal, vodja Akademije za glas, mentorica petja, po izobrazbi zdravnica
Kristjan Virtič, mentor petja, aranžer, zborovodja, pevec (Perpetuum Jazzile, Bassless, 4Given)
PRIJAVA NA TEČAJ
Za posamezni tečaj imamo 8 prostih mest. Za rezervacijo in termin tečaja nas kontaktirajte. POVEŽIMO SE